Två personer diskuterar diagram på en skärm.

Korta fakta om Elsäkerhetsverket

På Elsäkerhetsverket arbetar vi för hög elsäkerhet och för att elektriska produkter inte ska störa varandra, så kallad EMC. På denna sida kan du ta del av vårt arbete i form av korta fakta och siffror.

För att nå vår vision om trygg och störningsfri el, arbetar vi bland annat med tillsyn och kontroll av elanläggningar, elinstallationsföretag och elektriska produkter. Vi utfärdar föreskrifter, handlägger auktorisationsansökningar och ansvarar för registreringen av elföretag. Vi hjälper också till vid utredningar av elolyckor och elbränder, och svarar på frågor från medborgarna. 

LÄS MER: Vad Elsäkerhetsverket arbetar med

Siffror och fakta 2024

Standardisering och normgivning

Elsäkerhetsverket har under året deltagit i standardiseringsarbetet inom 15 tekniska kommittéer (TK) vid totalt ungefär 60 sammanträden (fysiska och digitala). Närmare 200 nya eller reviderade standarder har fastställts i Sverige inom de aktuella kommittéerna:

  • Installationsmateriel (TK 23)
  • Säkerhet hos elektriska hushållsapparater (TK 61)
  • Elinstallationer för lågspänning samt skydd mot elchock (TK 64)
  • Säkerhet vid arbete – metoder, verktyg och materiel (TK 78)
  • Systemkonstruktion och isolationskoordination av högspänningsinstallationer (TK 99)

Tillsyn av elanläggningar och elinstallationsföretag

Varje år tillsynar våra elinspektörer en rad elanläggningar, elinstallationsföretag och elinstallatörer runt om i Sverige. Under 2024 avslutades 1 187 tillsynsärenden. 969 av dessa var tillsyn av elinstallationsföretag. Totalt 1 141 ärenden ledde till föreläggande och vite. 

Elsäkerhetsverket har under 2024 bedrivit tematiskt tillsynsarbete inom följande teman:

  • Bostadsrättsföreningar och laddstruktur
  • Uppföljning ambulerande verksamhet
  • Fortlöpande kontroll av luftledningsstolpar
  • Fortlöpande kontroll inom Sveriges Allmännytta
  • Solceller, hushåll och lantbruk

Kontroll av elektriska produkter

I vårt uppdrag ingår att kontrollera att elprodukter som finns på marknaden är säkra att använda. Efterlevs inte reglerna kan vi utfärda försäljningsförbud. Under 2024 kontrollerade vi 374 produkter. Totalt 202 produkter har slutat säljas eller stoppats vid import till följd av marknadskontrollen.

Projekt under året har bland annat innefattat:

  • uppföljning e-handel
  • LED-lysrör som uppföljning av tidigare insats
  • USB-laddare från kända märken
  • Varmluftsfritöser
  • Belysning i offentlig miljö

Flera gemensamma projekt inom EU, exempelvis marknadskontroll av kringutrustning för solceller, laddning av elektriska fordon och små elektriska värmare.

Auktorisationshandläggning

Det krävs en auktorisation för att få arbeta som elinstallatör. Elsäkerhetsverket handlägger ansökningar om auktorisation. Under 2024 inkom 1 101 sådana ansökningar och av dessa beviljades 962 stycken. Vid årsskiftet 2024/2025 fanns 47 484 auktoriserade elinstallatörer varav 303 är kvinnor.

Företagsregistrering

Alla elinstallationsföretag som utför arbete på annan anläggning måste vara registrerade hos Elsäkerhetsverket. I slutet av 2024 fanns 15 963 aktiva elföretag i vårt företagsregister. 

Utredning av elolyckor

Under 2024 har 315 elolycksfall bland elyrkespersoner kommit myndigheten till kännedom. Två elyrkespersoner omkom under 2024 till följd av elolyckor.

Frågor från medborgarna

Under 2024 besvarades 3 139 skriftliga frågor från medborgarna.

Kommunikation

  • Elsäkerhetsverkets nyhetsbrev, hade vid utgången av 2024, 20 100 prenumeranter
  • Kopplasäkert.se har 109 100 besök 
  • Kolla elföretaget har haft 183 100 sökningar 
  • 55 700 publikationer har laddats ned
  • Myndigheten arbetar med LinkedIn, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube
  • Webbplatsen har haft cirka 2 000 000 sidvisningar
  • Olika digitala seminarier har också anordnats under 2024
Senast granskad: 2025-02-26